I. System operacyjny tworzy środowisko dla uruchamiania i pracy programów. Składa się z setek czy tysięcy mniejszych części zwanych funkcjami, które mogą być przez programy przywoływane, by wykonać podstawowe zadania, takie jak wyświetlenie ciągu znaków na ekranie czy wprowadzenie tekstu z klawiatury. System operacyjny zarządza czterema aspektami operacji komputerowych: procesami, alokacją pamięci, operacjami wejścia wyjścia (I/O) plików i urządzeniami wejścia/wyjścia. Z jego pomocą programy przez sterowniki urządzeń sięgają do sprzętu komputerowego.

Znane systemy

Do znanych systemów operacyjnych można zaliczyć DOS, Windows 95 i 98, Windows NT, Windows XP, Windows Vista, Windows 7, MacOS na komputerach Macintosh czy system LINUX.

                    

II. Archiwizacja danych:

Archiwizacja (ang. backup) to proces wykonywania kopii danych w celu zabezpieczenia ich przed utratą, wskutek wystąpienia takich zdarzeń losowych jak: powódź, pożar, włamanie, awaria sprzętu lub oprogramowania, czy skasowanie ich przez użytkownika. Pod pojęciem archiwizacji rozumie się również proces przenoszenia danych z systemów komputerowych na inne nośniki w celu zredukowania ilości danych. Archiwizację można przeprowadzać przez zmniejszenie objętość danych, które poddawane są tzw. kompresji. Programy kompresujące dane: WinRAR, WinZIP, PowerArchiver, WinAce, itp.

III. Formatowanie dysku:

Formatowanie ma na celu przygotowanie dysku do zapisu na nim danych. Proces formatowania niszczy wszystkie dane zapisane na dysku. Najbardziej znanym programem do formatowania dysków jest format.com. Znajdziemy go na każdym komputerze z zainstalowanym systemem DOS lub Windows. Program ten działa w środowisku DOS'a  i nie posiada interfejsu graficznego. Komunikujemy się z nim za pomocą poleceń wpisywanych z klawiatury. Pracując z tym programem należy bardzo uważać na to co chcemy zrobić. Jedna pomyłka może kosztować nas utratę wszystkich danych zawartych na dysku lub partycji. Przed przystąpieniem do formatowania dysku twardego można poćwiczyć pracę z tym programem używając dyskietki. Jeśli będziemy formatować dysk lub partycję, musimy określić jaki chcemy mieć system plików (np. FAT, NTFS) Pamiętajmy, że Windows może być z 32 lub 64 bitowym systemem plików.  Wyszukaj jakie są inne programy służące do formatowania i obsługi partycji dysku twardego.

IV. Sprawdzanie stanu dysku twardego:

Active SMART jest programem monitorującym pracę i stan dysków twardych. Program wykorzystuje technologię S.M.A.R.T., umożliwiając wykrycie nieprawidłowości pracy dysku co pozwala na uniknięcie utraty danych.
W momencie wykrycia nieprawidłowości program umożliwia ustawienie różnego rodzaju alarmów powiadamiających użytkownika o tym fakcie (m.in. wysłanie wiadomości email). Program umożliwia monitoring każdego parametru S.M.A.R.T dysku twardego (wyświetla atrybut, wartość atrybutu, oraz jego poziom). Oprócz monitoringu program pokazuje numer seryjny dysku, informacje o partycjach logicznych, aktualny tryb pracy dysku, etc).

V. Defragmentacja dysku twardego:

Defragmentacja to proces ponownej reorganizacji plików na dysku twardym, zmierzający do ich scalania, tak aby dane zawarte w pliku zajmowały sąsiadujące klastry. Innymi słowy – jest to porządkowanie i jeżeli dane są obok siebie, to dysk działa szybciej.

Standardowo systemy operacyjne Windows mają wbudowane dwa programy: Scandisk i Defrag.

1. SCANDISK -  
w uproszczeniu można powiedzieć, że program ten służy do naprawy błędów w zapisie plików na twardym dysku.

2. DEFRAG -  
to narzędzie, którego zadaniem jest poskładać poszczególne kawałki plików jeden za drugim, tak aby ich odczyt był możliwie najszybszy. Takie działanie znacznie przyspiesza operacje dyskowe a co za tym idzie szybkość pracy całego komputera.  Wyszukaj jakie są inne programy służące do defragmentacji dysku twardego.

VI. Kopia bezpieczeństwa:

Kopia bezpieczeństwa (ang. Backup copy) lub po prostu Backup – w informatyce dane, które mają służyć do odtworzenia oryginalnych danych w przypadku ich utraty lub uszkodzenia. Proces wykonywania kopii bezpieczeństwa, w odniesieniu do kopii długotrwałych, jest nazywany archiwizacją.

Uruchomienie narzędzia Kopia zapasowa

Narzędzie Kopia zapasowa zawarte w systemie Windows XP może być używane w dwojaki sposób. Prostszy z nich polega na uruchomieniu Kreatora kopii zapasowej lub przywracania, który następnie krok po kroku przeprowadzi Cię przez procedurę tworzenia kopii zapasowych. Drugi sposób, określany również mianem trybu zaawansowanego, nie jest już tak przyjazny dla użytkownika. Aby w trybie zaawansowanym przełączyć tryb kreatora, należy z menu Narzędzia wybrać pozycję Przełącz do trybu kreatora. Po otwarciu kreatora w celu przełączenia do trybu zaawansowanego należy kliknąć odnośnik trybu zaawansowanego. Przy pierwszym uruchomieniu narzędzia Kopia zapasowa zostanie uruchomiony kreator.

Podstawowe operacje kopii zapasowej